Skriv en kommentar
Dela

Vad gör du?

Material
  • Inget


Betyg 4.00/2
Beskrivning

Deltargarna står i en ring. En person får börja leken genom att under tystnad göra en rörelse, t.ex låtsas skotta snö. Personen till vänster frågar "Vad gör du?".
Personen som gör rörelsen svarar inte det han just visar utan något helt annat, som t.ex "Jag hoppar hopprep!" (Trots att det är snöskottning).

Den som frågade får då låtsas hoppa hopprepp och personen som nu står till vänster frågar i sin tur "Vad gör du?". Den som låtsas hoppa rep kan då t.ex. svara "Jag målar en tavla" vilket leder till att frågaren får låtsas måla en tavla. Så fortsätter man med att personen till vänster hela tiden frågar "Vad gör du?" tills alla fått sin tur!

Om man vill kan den som visar rörelsen få ställa sig i mitten av ringen, som på en scen.


Inga kommentarer här än, Du kan bli först minsann!

Kommentera vad gör du? här

(*=Måste fyllas i)
Namn:*

Hemsida (frivilligt):

Kommentar:*

Vad står här?*
:) :D ;) :( :P :| B) :S :O 8| :E

Reklam

Använder du länkarna här under vid shopping på nätet kan det spilla över lite, lite pengar för att hålla Lekarkivet igång!

Böcker

Adlibris
Bokus

Musik

CDon
iTunes

Webbutiker

Bluebox
Bodystore
CoolStuff
Ellos
Jula postorder
LinusLotta
Inc Club

Mer länkar

Fritidspedagog nyheter